Haluksy i ich wpływ na nasze życie

W naszym życiu od czasu do czasu zawsze występują jakieś kłopoty zdrowotne. Jedne mają usposobienie krótkotrwałe inne „przyczepiają” się do nas na względnie dłużej. Z pewnością nie są one przez nas pożądane i zwykle czynimy wszystko, by do nich nie dopuścić. Jednym z choróbsk, które dosyć często dotykają nasze ciało, stają się ostatnio haluksy. To choróbsko, występujące na naszych stopach, mające nader niekorzystne i bolesne objawy.U kogo mogą pojawić się haluksy?


Lekarze frapujący się chorobami stóp jednoznacznie oświadczają, że problem haluksów w zdecydowanej większości dotyczy kobiet. Wpływ na to mają dwa czynniki. Przede wszystkim, kobiety posiadają w porównaniu do mężczyzn słabszy układ kostno – mięśniowy. Z tego powodu, jest zwiększona możliwość, że kości czy ścięgna ulegną wykrzywieniu. Po drugie, to właśnie w większości wypadków kobiety chodzą w butach, które powoduje, iż haluksy występują na naszych stopach. Chodzi tu w szczególności o obuwie na dużych obcasach, które najczęściej posiadają też nadzwyczaj ciasne czubki. Jeśli kobiety mają je na nogach, stopa w nich będzie miała wybitnie nienaturalne ułożenie. Mięśnie i ścięgna będą naciągnięte, a kości wygięte oraz zgniecione. Jak już wspominaliśmy, kobiety nie mają odpornego układu kostno – mięśniowego, w związku z czym chodząc w takim obuwiu rozpoczynamy przekształcać wygląd tego układu. Kości zaczynają się zniekształcać, co głównie widać na największym palcu. Stopniowo zaczyna on się odsuwać, co powoduje, że stopa staje się szersza. Dlatego, że kość w sztuczny sposób „styka” się ze skórą, pojawia się w mgnieniu oka bolesny stan zapalny, z którym trudno sobie poradzić.

Innym składnikiem powiązanym z występowaniem haluksów, są uwarunkowania genetyczne. W związku z tym, schorzenia te nader często są „rodzinne” i występują w kolejnych pokoleniach. Bez wątpienia „koślawy paluch” pojawi się częściej u osoby, która w ciągu dnia dużo chodzi, przede wszystkim jeżeli ma ona nadwagę. Z tej przyczyny trzeba robić wszystko, by nie obciążać za bardzo naszych stóp.

Co robić żeby na stopie nie wystąpił?


Jak powiada słynne powiedzenie, o wiele lepiej jest zapobiegać niż uzdrawiać. Podobnie problem wygląda w przypadku haluksów. Powinniśmy robić wszystko, aby nie dopuścić do ich wystąpienia, co jest o wiele prostsze, aniżeli późniejsza kuracja schorzenia. Przede wszystkim powinniśmy toteż chodzić w właściwym obuwiu. Najlepsze są buty na płaskim obcasie lub bez obcasa i co istotne, z szerokimi czubkami. Tylko w takim obuwiu, nasza stopa będzie miała stosowną wygodę i nie będzie się wykrzywiać. Powinniśmy też jak najwięcej chodzić boso, lecz o to z reguły jest trudno. Powinno się także dbać o naszą formę fizyczną. Po pierwsze wzmocni to nasze mięśnie, kości, ścięgna czy stawy, zatem groźba deformacji będzie zmniejszona. A po drugie zmniejszy też się nasza waga, co również spowoduje niższe obciążenie stóp. Jeżeli będziemy tak postępować, na pewno zminimalizuje się nam ryzyko pojawienia się tego choróbska. A bezsprzecznie niesłychanie komplikuje ono typowe funkcjonowanie oraz spowoduje, że nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego bólu. Pamiętajmy toteż, by dbać o nasze stopy.