Haluksy i ich oddziaływanie na nasze życie

W naszym życiu od czasu do czasu zawsze występują jakieś ambarasy zdrowotne. Jedne mają charakter przelotny inne „przyczepiają” się do nas na względnie dłużej. Bez wątpienia nie są one przez nas pożądane i zazwyczaj czynimy wszystko, by do nich nie dopuścić. Jednym ze schorzeń, które dość często dotykają nasze ciało, stają się w ostatnim czasie haluksy. To choroba, pojawiająca się na naszych stopach, mająca nadzwyczaj niekorzystne oraz bolesne objawy.U kogo mogą pojawić się haluksy?


Lekarze zajmujący się choróbskami stóp zgodnie deklarują, iż kłopot haluksów w zdecydowanej większości dotyczy kobiet. Wpływ na to mają dwa czynniki. Przede wszystkim, kobiety posiadają w porównaniu do mężczyzn mizerniejszy układ kostno – mięśniowy. Z tej przyczyny, istnieje zwiększona możliwość, że kości czy ścięgna ulegną wykrzywieniu. Po drugie, to właśnie zwykle kobiety chodzą w obuwiu, które sprawia, że haluksy pojawiają się na naszych stopach. Chodzi tu w szczególności o buty na dużych obcasach, które z reguły posiadają również nader ciasne czubki. Jeżeli kobiety mają je na nogach, stopa w nich będzie miała niezwykle sztuczne ułożenie. Mięśnie oraz ścięgna będą naciągnięte, a kości wygięte i zgniecione. Jak już wspominaliśmy, kobiety nie mają odpornego układu kostno – mięśniowego, w związku z czym chodząc w takim obuwiu rozpoczynamy modernizować wygląd tego układu. Kości zaczynają się wykrzywiać, co zwłaszcza widać na największym palcu. Powoli rozpoczyna on się odsuwać, co powoduje, że stopa staje się szersza. Dlatego, że kość w sztuczny sposób „styka” się ze skórą, pojawia się błyskawicznie bolesny stan zapalny, z którym trudno sobie poradzić.
Innym czynnikiem powiązanym z występowaniem haluksów, są uwarunkowania genetyczne. W związku z tym, choroby te niezmiernie często są „rodzinne” i występują w kolejnych pokoleniach. Nie ulega wątpliwości „koślawy paluch” pojawi się częściej u osoby, która w ciągu dnia dużo chodzi, szczególnie jeśli ma ona nadwagę. Dlatego też należy robić wszystko, tak aby nie obciążać za bardzo naszych stóp.

Co robić ażeby na stopie nie wystąpił?


Jak mówi znane powiedzenie, o wiele lepiej jest zapobiegać aniżeli uzdrawiać. Podobnie temat wygląda w przypadku haluksów. Powinniśmy robić wszystko, aby nie pozwolić do ich wystąpienia, co jest w znacznym stopniu prostsze, aniżeli późniejsza rehabilitacja choróbska. Przede wszystkim powinniśmy toteż chodzić w odpowiednim butach. Najlepsze są buty na płaskim obcasie lub bez obcasa i co istotne, z szerokimi czubkami. Jedynie w takich butach, nasza stopa będzie miała właściwą wygodę i nie będzie się zniekształcać. Powinniśmy także jak najwięcej chodzić bez obuwia, choć o to na ogół jest trudno. Powinno się też dbać o naszą kondycję fizyczną. Przede wszystkim wzmocni to nasze mięśnie, kości, ścięgna lub stawy, stąd zagrożenie wykrzywienia będzie obniżone. A po drugie zminimalizuje również się nasza waga, co także sprawi mniejsze obciążenie stóp. Jeżeli będziemy tak czynić, z pewnością zminimalizuje się nam niebezpieczeństwo wystąpienia tego schorzenia. A bez wątpienia bardzo hamuje ono zwykłe funkcjonowanie oraz spowoduje, iż nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego bólu. Pamiętajmy więc, by dbać o nasze stopy.